Získajte si dav ako Andrej Kiska

Ak ste v posledných dňoch aspoň trochu sledovali dianie na Slovensku, pravdepodobne ste zaregistrovali inauguráciu nášho nového prezidenta.

K tejto udalosti neodmysliteľne patrí inauguračný prejav novozvoleného prezidenta.

Ako to Andrejovi Kiskovi šlo?

Posúďte sami na základe týchto komentárov na sme.sk.

Toto je úplne prvý: „Nikdy som si nemyslel, že to o nejakom politickom prejave napíšem, ale skutočne to bol kvalitný prejav.“

Alebo tento: „Prejav lepší, ako som očakával. Z hľadiska obsahu, aj z hľadiska jeho odprezentovania. Konečne niečo pozitívne, konečne niečo, na čo môžeme byť po rokoch zase raz hrdí.“

Či tento: „Prejav bol skvelý, po ňom som si zrazu uvedomil, že som hrdý na Slovensko a veľmi ma to teší…“

Teraz ale vzniká otázka: ako to urobil? A ešte jedna: ako to môžete použiť aj vy?

Tu sú 3 veci, ktoré Andrej Kiska použil a návod ako ich môžete použiť aj vy.

1. Silné myšlienky, ktoré chytia za srdce

Všimnite si, ako Andrej Kiska vo svojej inauguračnej reči používa myšlienky, ktoré majú v sebe emócie a chytajú za srdce. Napríklad táto:

„A v bežnom živote majú mnohí ľudia na Slovensku pričasto pocit, že je takmer hrdinstvom čosi, čo by malo byť úplne normálne. Napríklad nedať úplatok. Napríklad vzoprieť sa nespravodlivosti alebo nezákonnosti. Napríklad zastať sa slabších. Pomáhať iným. Byť ohľaduplný k svojmu okoliu. Alebo sa angažovať pre svoju obec, mesto. A v mnohých prípadoch je skutočným hrdinstvom žiť slušne, a aspoň nejako prežiť.“

Nielenže tieto vety vytvárajú emócie, ale aj využívajú psychológmi podceňovaný motivačný princíp ľudí. Ak ste sa už stretli s pojmom motivácia, tak ste pravdepodobne počuli niečo o Maslowovej hierarchii potrieb. Ľudia chcú istotu, bezpečie, dobré vzťahy, uznanie, a sebarealizáciu.

Na sebarealizáciu Andrej Kiska apeluje slovami angažovať sa pre svoju obec, mesto. Ale je tu aj niečo iné. Slová pomáhať iným sa dotýkajú jedného z najsilnejších motivačných faktorov. Uhádnete akého?

Je to altruizmus. Urobiť niečo pre niekoho iného a túžba pomáhať iným je v nás vrodená. Naši rodičia by pre nás urobili aj modré z neba, aby nám urobili radosť. Intuitívne vedia, že naša radosť je aj ich radosťou. Ak máte niekoho radi, tak by ste urobil čokoľvek, aby ste ho rozveselili v prípade, že by ten niekto bol nešťastný.

Tu je najlepšia časť. Tým, že toto spomenul, Andrej Kiska iba posilňuje svoju značku, pretože veľa ľudí si ho spája s dobročinnosťou. Či už tento prejav písal on alebo mu ho písal niekto iný, veľmi dobre vedel, prečo tam tieto slová dáva.

Poučenie pre vás: nájdite myšlienky, ktoré sú emotívne a chytia ľudí za srdce.

2. Vyjadrenie uznania a poklony

Dale Carnegie vo svojej knihe Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí napísal: „Pamätajte na to, že všetci túžime po uznaní a ocenení, a aby sme ho získali, sme schopní urobiť čokoľvek.

Dá sa s tým nesúhlasiť? Sotva. Všetci túžime po uznaní. Slová chvály sa počúvajú krásne. Sú ako slnečný lúč, ktorý nás zahreje.

Presne tento psychologický princíp je využívaný v nasledujúcich vetách:

„Preto ako prezident budem povzbudzovať ľudí, ktorí nie sú spokojní s tým, čo sme dosiahli. Ktorí nerezignovali, zachovali si ideály, vyznávajú slušnosť a morálku, pomáhajú, prispievajú – alebo chcú prispieť – k tomu, aby sa dobrý pocit nekončil za dverami ich súkromia. Sú to hrdinovia našich bežných dní a hrdinovia nášho bežného života. Takých ľudí je na Slovensku dosť, mali by však cítiť väčšiu podporu. Nemali by sa cítiť okrajovo. A to, čo vnímame ako hrdinstvo, by malo byť bežným vzorom správania pre naše deti, pre naše rodiny, priateľov, známych, ale aj úplne neznámych. Ako prezident chcem po celom Slovensku a vo všetkých regiónoch tráviť dostatok času, aby som práve takýchto ľudí a ich aktivity mohol povzbudiť, pomohol v rámci možností, a upozornil nás ostatných na ich osobnú statočnosť a na ich prínos.“

Poučenie pre vás: pochváľte ľudí za ich prínos a zložte im poklonu.

3. Vízia a líderstvo

Prezident, ako hlava štátu, je zároveň aj niekým, kto by mal byť lídrom. Niekým, kto by mal ukazovať smer. Niekým, kto má víziu. Vďaka tomu si upevňuje svoje postavenie a nie je vnímaný ako slaboch, ktorý ide na výpary. Prečítajte si túto časť inauguračného prejavu a najmä si dobre prečítajte jej posledné slová.

„Budem povzbudzovať a v rámci možností prezidenta pomáhať takým projektom a ideám, ktoré zakladajú predpoklady konkurencieschopnosti Slovenska. V dnešných časoch držať krok so svetom predpokladá odvahu aj vizionárstvo. Zvlášť budem oslovovať tých, ktorí mali v živote väčšie šťastie ako iní. Budem na nich apelovať, že je morálnou povinnosťou úspešných ľudí starať sa o spoločnosť, kde žijú. Prostredníctvom pomoci iným ľuďom, podporou projektov, ale aj verejnou angažovanosťou. Všetkých ľudí, ktorí rozmýšľajú, že vstúpia do verejného života a že sa sami pokúsia prispieť aj k väčším zmenám, chcem povzbudiť a chcem im odkázať, nech sa nenechajú znechutiť, nech bojujú, a raz sa môžu stať aj prezidentmi.“

Čo je také zvláštne na tých posledných slovách? Táto jedna vec, pomocou ktorej Andrej Kiska nepriamo povedal, že bude silným lídrom.

Nevyhnutnou podmienkou aby lídra niekto nasledoval je, že musí byť najprv vnímaný ako niekto, kto má silu a schopnosti na dosiahnutie vytýčeného cieľa. Keby o sebe Andrej Kiska povedal priamo, že on je ten vyvolený, ľudia by o tom s najväčšou pravdepodobnosťou pochybovalo a brali to ako chvastúnstvo. Preto to musel povedať nepriamo. Pýtate sa ako?

Nevstúpil Andrej Kiska do verejného života? Nepokúšal sa prispieť k väčším zmenám? Nebojoval?

To sú 3 veci, do ktorých sa pustil a všetky zvládol. To vytvára dojem, že je schopný a bude silným lídrom.

Najsilnejšie sú na tom posledné slová: a raz sa môžu stať aj prezidentmi. Vďaka nim koniec úplne vygradoval. Nestal sa snáď prezidentom? Toto vytvára dojem silnej a schopnej osobnosti.

Dômyselné však?

Poučenie pre vás: majte víziu a dokážte, že máte schopnosti na to, aby ste došli do cieľa.

Teraz moja otázka na vás. Čo z tohto použijete pri najbližšej prezentácii?

A ešte jedna vec. Ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho so svojimi priateľmi :).

Objavte tipy, ktoré vám neprezradia ani experti
Začnite ZDARMA odoberať praktické tipy a dostanete aj EKNIHU AKO BONUS.