Chyby prezidentských kandidátov (časť druhá)

prvej časti ste si mohli prečítať chyby Andreja Kisku.

V tomto článku rozoberieme najhlavnejšie chyby Róberta Fica.

Je nepochybne veľmi skúsený rečník.

No aj majster tesár sa môže niekedy utnúť.

Chyba s veľkým CH vznikla v čase 22:44. Vtedy začal Róbert Fico útočiť na pána Kisku a vytiahol svoje obvinenia, ktorými ho chce očierniť. Prečo to pokladám za chybu?

Pretože dnes je celá politika len o očierňovaní a hádzaní špiny na druhých. Len samé „mi za to nemôžeme, to oni.“ Keď niekto začne ohovárať toho druhého, ten mu to oplatí rovnakým merítkom. Ak by toto boli úplne prvé slobodné voľby prezidenta na svete a ľudia by neboli otrávení zbytočnými hádkami a osočovaním politikov, táto technika bude fungovať prekrásne.

Ale topiaci sa aj slamky chytá. Aby pán Kiska nemal šancu prezentovať, resp. aby nemal toľko času na prezentovanie svojej predstavy o budúcnosti Slovenska, útoky Fica ho nútia sa najprv brániť. Logicky čas na prezentovanie svojej vízie sa pánovi Kiskovi skracuje.

Napríklad v čase 41:36 Róbert Fico povedal: „Veľmi nebezpečné je to, že máte dvoch poradcov od pána Dzurindu a napísali vám päť fráz a týchto päť fráz dookola opakujete…“

Kiskova reakcia: „Na mojich päť fráz, vy máte stále len jednu. Hovoríte o sociálnych istotách, opakujete to dookola a naši ľudia tí, ktorí na Slovensku žijú, tak to vyhodnocujú, že my sa tu máme podstatne horšie, tak poprosím vás, aj vaša fráza je fráza.“

Ficovi sa Kiskovou reakciou oslabila pozícia, pretože Kiska využil frázu o istotách proti nemu. Avšak Kiskova reakcia nebola veľmi dobre formulovaná. Prečo? Pretože slovami aj vaša fráza je fráza iba potvrdzuje, že jeho tvrdenia sú tiež prázdne.

Ale čo ak by pán Kiska povedal niečo takéto: „Vy máte jednu frázu o istotách, ktorú dookola opakujete a ľudia nepociťujú, že by sa mali lepšie. Kázať o frázach by ste nemali vy mne, ale skôr nespokojní ľudia vám.“

Nielenže by si výrazne posilnil svoju pozíciu, ale zároveň by sa tak aj vyhol predpokladu, že jeho frázy sú tiež len frázy. Chybou Fica bolo hovoriť o frázach. Škoda, že to pán Kiska nevyužil. Bolo by to zaujímavé sledovať.

Ďalšou chybou Róberta Fica bola veta v čase 47:51: „Vy otvorene hovoríte o registrovaných partnerstvách. Ja mám s tým problém. Myslím si, že Slovensko na túto tému ešte nedozrelo.“

Slová Slovensko nedozrelo automaticky zhadzujú divákov, pretože to vyznie akoby Fico považoval svoje publikum za menej inteligentné. Možno aj povedať, že nielen svojich voličov, ale aj ostatných. Bez ohľadu na pravdivosť týchto slov, nie sú vhodné. Uraziť alebo podceňovať svoje publikum je jedna z najhorších vecí, aké rečník môže urobiť. Ľudia majú dosť svojich problémov aj bez toho, tak načo im priťažovať.

To bolo niekoľko chýb Róberta Fica. Ak sa vám článok páčil, dajte o ňom vedieť svojim známym alebo začnite odoberať ďalšie novinky emailom.

Objavte tipy, ktoré vám neprezradia ani experti
Začnite ZDARMA odoberať praktické tipy a dostanete aj EKNIHU AKO BONUS.