8 overených spôsobov ako zmeniť nezaujímavú prezentáciu na jedinečnú

Povedzme si to na rovinu.

Postaviť sa pred kopu ľudí a predniesť svoje myšlienky takým spôsobom, ktorý zaujme, je pekelne ťažké.

Ak by to nebolo… no tak každý Jožko, Janko, Anička a Marienka by to dokázali, je tak?

Ale nebolo by to super mať zopár trikov v rukáve, aby ste hravo zvládli túto situáciu?

Viete, o čom hovorím – tucty párov očí pozerajú priamo na vás – všetko, čo musíte urobiť, je otvoriť ústa. Ale od strachu ste ako zaseknutí.

ZABLOKOVANÍ!

Doslova to z vás vysáva energiu, ktorá by z vás v opačnom prípade vyžarovala.

Vezmite odvahu, pretože už o malú chvíľu sa dozviete 8 zaručených spôsobov ako vylepšiť vaše prezentácie. Nakopeme nezaujímavosť do zadku tak silno, že už si na vás nikdy nezasadne. Ukážeme si, ako zaujať publikum natoľko, že vás budú počúvať od začiatku do konca. To všetko v nasledujúcich riadkoch.

 

Často, keď ste zablokovaní, tak to znamená, že ste si dostatočne nenaštudovali tému

 

Nepozreli ste sa na to z viacerých pohľadov. Preto je náročné prísť s nejakým dobrým nápadom priamo počas prejavu.

Ako to môžete napraviť? Jednoducho. Naplňte svoje podvedomie surovým materiálom. Použite nasledovné kroky. Čítať, čítať, čítať.

Prečítajte si všetko, čo sa vám dostane pod ruku o téme. Robte to aj celé dni, ak je treba. Neprestaňte, pokým nepríde jeden z tých aha momentov. Čo je aha moment? Ten zjavný pocit, keď sa vám rozšíria obzory a zjaví sa vám celá myšlienka, všetky jej súvislosti.

Prečo sa to deje?

Asi ste už niekde čítali, že vaše podvedomie vytvára asociácie. Presne na tom funguje tento prvý spôsob. Ale nemôže nič spojiť, ak najprv nemá čo spojiť.

Naplňte vaše podvedomie myšlienkami, pretože tie myšlienky sú ako palivo. Čím viac ich máte, tým ďalej sa dostanete.

 

Zmeňte vašu fyziológiu

 

Predstavte si na chvíľu, že stojíte pred zrkadlom a od strachu ste ako prikovaní. Ako sa tvárite? Ako stojíte? Čo vám beží hlavou? Naozaj si to predstavte. Máte? Výborne.

Teraz to vyskúšajme znovu.

Teraz pomyslite na chvíľu, keď ste boli od radosti bez seba. Máte prívetivý výraz. Od nadšenia gestikulujete. Nemôžete prestať rozprávať a myšlienky sa vám hrnú jedna za druhou.

Čo sa stalo? Vaša fyziológia sa zmenila, však?

Teraz máte po ruke taktiku, vďaka ktorej môžete zmeniť svoj stav z nervozity na nadšenie. Iba zmeňte vašu fyziológiu. Pohybujte sa, gestikulujte, vystrite sa. Myšlienky budú nasledovať. Veď ste predsa použili malý trik – naplnili ste sa myšlienkami.

 

Inšpirujte sa skúsenými rečníkmi

 

Toto bude očividné, ale aj tak to poviem. Prehrabte sa v prejavoch iných rečníkov. Pozrite si, ako si niekto iný v minulosti pripravoval prejav. Pozrite si ich prezentáciu aj niekoľkokrát.

Najmä si všímajte, ako začali prezentáciu. Čo zaujímali ich obecenstvo. A vytiahnite z toho to, čo môžete použiť pri vašej prezentácii. Niekoľko skvelých prezentácií nájdete tu.

Ak narazíte na niečo, čo sa vám páči, zastavte sa na okamih a popremýšľajte nad tým, čo rečník urobil.

Tu je pre vás jeden príklad. Ide o inauguračný prejav Johna F. Kennedyho. Prvá veta znie:

„Dnes sme svedkami nie víťazstva strany, ale oslavy slobody. Symbolizujúc koniec ako aj začiatok, značiac obnovu ako aj zmenu.“

A tu je jedna z jeho najsilnejších myšlienok.

„Nepýtajte sa, čo môže vaša krajina urobiť pre vás, pýtajte sa, čo môžete vy urobiť pre vašu krajinu.“

Inšpirácia môže vyzerať asi takto.

Na začiatku prejavu využíva kontrast toho, čo bolo a čo je teraz, resp. čo bude nasledovať. Takže otázka, ktorá nám zodpovie, čo robiť je: Akým spôsobom môžem dať do kontrastu svoju myšlienku s nejakou inou?

Teraz sa pozrime na to, ako možno využiť druhú myšlienku.

Poslucháči si takmer nikdy nezapamätajú o čom bol celý prejav. Zapamätajú si väčšinou iba hlavné myšlienky.

Takže sa spýtajte, akým spôsobom môžete zhrnúť svoju hlavnú myšlienku(y) do jednej alebo dvoch viet, ktoré by odzneli počas prejavu a zároveň čo najlepšie a najstručnejšie vystihovali podstatu celej reči.

Ale je tu ešte niečo. Okrem toho daná myšlienka je rečníckou figúrou – chiazmom. To znamená, že ak poznáte nejaké rečnícke figúry, tak sa spýtajte, či viete nájsť také, ktoré by presne vystihovali vašu myšlienku.

Potom ako zanalyzujete nejakú reč, iba z nej vytiahnete to, čo môžete použiť vo v tej vašej. Ak sa vám zdá, že v jednej reči pre vás nie je nič využiteľné, hľadajte, kým nájdete druhú, ktorá sa dá ľahšie prispôsobiť.

Prinesiete vám to veľké úroky, keď si vybudujete čo najväčší zoznam prejavov ako sa len dá. Uistite sa ale, že obsahuje len to najlepšie. Zoznam prejavov sa pre vás musí stať nevyhnutnosťou.

Pamätajte si túto otázku, keď budete nabudúce sledovať nejakú prezentáciu a uvidíte niečo, čo sa vám páči: Ako by som to mohol použiť vo svojom prejave?

 

Dajte svojej prezentácii dobrý vzhľad

 

Dobrý vzhľad prezentácie vie urobiť divy. Ak ho máte vyšperkovaný, dokáže udržať pozornosť vášho publika od začiatku až do konca.

Ak ste sa ale s dizajnérskym talentom nenarodili, nezúfajte. Naštastie, existujú voľne dostupné motívy, pozadia a prezentácie na stiahnutie, s ktorými sa z vás v momente stane dizajnérsky majster. Stačí si vybrať prezentáciu, ktorá sa vám zapáči, otvoriť ju a pridať vaše myšlienky. 

 

Ako vylepšiť svoje myšlienky, ak sa vám nezdajú dosť dobré?

 

Máte myšlienky, ale nezdajú sa vám dosť dobré? Vedieť, ako ich vylepšiť, by v takom momente prišlo vhod.

Nuž môžete zmeniť danú myšlienku na príbeh alebo metaforu. Môžete nájsť šokujúce fakty, aby ste oživili reč a dali jej nový rozmer.

Môžete pridať element prekvapenia. Vytvoríte tak moment, ktorý namotá diváka na váš prejav, pretože bude chcieť vedieť, ako to celé skončí.

Ďalší dobrý spôsob ako vylepšiť myšlienku je rozdeliť ju na časti. Z nejakého neznámeho dôvodu ľudia majú radi postupy, ktoré sa skladajú z niekoľkých ľahko zapamätateľných krokov. Takmer každá myšlienka môže byť prezentovaná týmto spôsobom.

Alebo skombinujte svoju myšlienku s inou myšlienkou, aby ste ju urobili ešte zaujímavejšou. To môžete vďaka analógii. Spojte svoju myšlienku s nejakou, ktorú vaši poslucháči veľmi dobre poznajú, alebo s niečím, čo im je známe.

 

Krok za krokom k cieľu

 

Váš cieľ? Dobre podaná reč. Ale ako sa k tomu dopracovať?

Na jedno posedenie väčšinou všetko nevymyslíte. Určite si niekoľko krokov, ktoré vás privedú k cieľu. Napísať 10 viet. 20 viet. Vymyslieť tému. Nájsť zdroje. Teraz si to nacvičiť. Potom ich postupne naplňte. Budete prekvapení, aké efektívne to je.

Aby som nezabudol, tak ešte jedna vec, pomocou ktorej to bude ešte produktívnejšie. Urobte si kontrolný zoznam. To znamená jednotlivé kroky, ktoré môžete použiť na každú jednu prezentáciu. Týmto si vytvoríte návyk, pomocou ktorého bude pre vás tvorba prejavu hračka.

Čím viac skúseností budete mať, tým rýchlejšie zistíte, čo potrebujete a akými krokmi potrebujete prejsť, aby ste došli k skvelej prezentácii.

Aby ste mali čo najlepšiu predstavu, môže vyzerať nejako takto: výber témy -> čítanie a premýšľanie nad témou -> pútavý úvod -> osnova -> argumenty -> nácvik -> doladenie detailov.

 

Dovoľte si robiť chyby!

 

Postavte sa a začnite hovoriť čokoľvek, čo vám k danej téme napadne. Stačí hovoriť, nemusí to mať nevyhnutne zmysel. Práve niekde medzi týmito nezmyslami sa vyskytuje niečo, čo má zmysel. Dajte dokopy čo najviac nápadov alebo užitočných viet, ktoré vám prídu na um. Potom si spravte čas na ich doladenie.

Takto postupoval Ernest Hemingway, ktorý poslednú stranu románu Zbohom zbraniam prepisoval tridsať deväťkrát. On síce nerozprával, ale písal. Ale princíp je úplne rovnaký. Len vy namiesto písania budete hovoriť.

Ak sa vám nepáči, čo vám napadlo, vždy je možnosť prepísať to, zmeniť slová, nájsť vhodný príbeh na ilustráciu.

 

Využite vaše podvedomie

 

Táto technika je pravdepodobne najmocnejšia z týchto 7, aby ste odomkli vašu inšpiráciu a vymysleli vašu reč veľmi rýchlo. Dajte vášmu podvedomiu jasné inštrukcie ako pracovať na vašom prejave, zatiaľ čo robíte niečo iné.

Je to zázračná pilulka? Nie. Ale ak použijete túto techniku, v spojení so všetkými ďalšími v tomto článku, urobí pre vás zázraky. Výsledky vás prekvapia.

Funguje to takto. Predtým, ako pôjdete niečo urobiť, dajte si veľmi konkrétny príkaz.

Napríklad: „Teraz idem do práce. Zatiaľ čo v nej budem, dávam ti podvedomie všetku zodpovednosť, aby si vytvorilo nápady a myšlienky pre moju reč. Poprezeral som toľko zdrojov, koľko sa len dalo. Pozrel som sa na tému z viacerých pohľadov. Teraz je rad na tebe. Keď sa z práce vrátim, očakávam silnú myšlienku pre moju reč.“

Ale kdeže. Ani náhodou si toto nehovorte. Bolo by to ale pekné, keby to takto fungovalo. Žiaľ, nefunguje. Je to tak všeobecné, že by vaše podvedomie nič neurobilo.

Toto sú rady, ktoré som čítal, ale ich praktická hodnota je nulová, ak nie záporná. Slúži len na vaše ohúrenie v rukách „expertov,“ aby vyzerali úžasne, lebo sa tvária, že ovládajú takéto techniky. Vďaka tomu vás potom môžu ošklbať o ťažko zarobené peniaze.

Neprekvapilo by ma, ak by ich to, čo tu teraz píšem, poriadne rozzúrilo. Ale späť k veci.

Namiesto tých prázdnych rečí, ktoré by ste si hovorili, začnite premýšľať. Čím konkrétnejšie tým lepšie. Premýšľanie bolí, ale práve vďaka tomu zapojíte vaše podvedomie.

Premýšľajte nad vašimi skúsenosťami, premýšľajte nad tým, čo ste čítali, tvorte vlastný názor na tému, pýtajte sa rôzne otázky a hľadajte súvisiace témy a myšlienky. Robte to aj 20 minút. Dôležité je, aby pri tom vaša pozornosť bola celkom sústredená.

Potom prestaňte a venujte sa niečomu úplne inému. Po nejakom čase by mali prísť nové nápady. Ak sa žiadne neobjavia, opakujte celý proces premýšľania odznovu.

Viem, že to znie trochu šialene, ale skúste to. Ako na všetko ostatné, aj na toto treba cvik, disciplínu a vieru. Stojí to za to.

Keď sa do toho pustíte, uistite sa, že máte po ruke zápisník alebo papier. Možno aj z vlastnej skúsenosti viete, že super nápady chodia nečakane a rovnako nečakane aj miznú.

Verím, že ste si článok užili presne tak, ako som si ja užil jeho písanie. Ak si myslíte, že by mohol pomôcť vašim kamarátom, zdieľajte ho na Facebooku.

PS: Ak ešte neodoberáte skvelé tipy o prezentovaní, tak určite začnite. Nepremeškáte tak ani jeden článok. Navyše k tomu dostanete ZDARMA eknihu o prezentovaní, po ktorej si rýchlo uvedomíte, že psychológie je nevyhnutná pre každého rečníka v 21. storočí.

Objavte tipy, ktoré vám neprezradia ani experti
Začnite ZDARMA odoberať praktické tipy a dostanete aj EKNIHU AKO BONUS.