Spoľahlivý ničiteľ stresu z prezentovania: jednoduchá metóda ako ho skrotiť a zvýšiť si sebavedomie

Ako si zvýšiť sebavedomieBojíte sa prezentovať?

Máte už strachu z neho plné zuby?

Nie ste v tom sami. Každý by ho chcel mať od seba na kilometre ďaleko.

Ako povedal Mark Twain:

„Sú dva typy rečníkov. Tí, čo majú strach a tí, čo klamú.“

Milióny ľudí po celom svete prezentujú práve v tomto momente svoj návrh, produkt, myšlienku… a zamýšľajú sa nad tým, či to robia dobre, či sa náhodou práve nestrápňujú alebo rozmýšľajú, ako si zvýšiť sebavedomie.

Keď sa tak pozriem spätne na seba, tiež mi to robilo obrovské problémy. Postaviť sa a hovoriť pred davom ľudí, to je teda zaberák.

Čo ak by som vám ale povedal, že prezentovanie môže byť aj zábava. Presne tak. Zábava. Pohoda. Pôžitok.

Viem znie to neuveriteľne. No venujte mi pár minút, a uvidíte, ako si zvýšiť sebavedomie pred skupinou ľudí.

Teraz z odstupom času mám už nejaké skúsenosti s prednesmi pred ľuďmi. Ale hlavne som objavil a naučil jeden trik. A dnes ho objavíte aj vy.

Štyri roky dozadu, keď som sa mal postaviť pred väčšiu skupinu ľudí a začať pred nimi hovoriť, tak som bol sakra nervózny. Môj prejav bol katastrofálny, hlas sa mi triasol, bol som nudný ba dokonca som aj koktal. Veď bodaj by som sa nebál.

Ak sa pozrieme na to štatisticky, strach z vystupovania na verejnosti sa objavuje na popredných priečkach v rebríčkoch najväčších strachoch. V niektorých prieskumoch dokonca tromfol aj strach zo smrti.

Dokonca nejaký vtipálek raz povedal, že na pohrebnej reči by ľudia radšej boli v rakve, ako by mali povedať smútočnú reč.

Je to šialené. Avšak prečo je to tak?

Pretože cítime 4 veci:

1) rozpaky

2) cítime sa nepohodlne

3) myslíme si, že keď niečo povieme, tak je to zlé

4) ostaneme zamrznutý

Tieto pocity sú ako naši sudcovia. Spôsobujú nám vnútorné šialenstvo. Vynášajú o nás smrteľné rozsudky.

Toto cítia úplne všetci. A tým, že sa týmito iluzórnymi rozsudkami nechajú spútať, ich výkon je postupne horší a horší.

To ale nikto nechce. Chceme byť lepšími a lepšími. Ale ako sa to dá?

Okej, poďme rovno na vec.

Zahrajme sa na okamih na detektíva a využime svoje dedukčné schopnosti.

Čo spôsobuje strach? Prečo sa vôbec bojíme? A keď sme sa niečoho pôvodne báli, čo sme urobili, aby sme sa už nebáli? Bude sa to zdať neuveriteľné, ale na získanie odpovedi nepotrebujete byť génius.

Spomeňte si na svoj prvý deň v práci. Báli ste sa? Boli ste nervózny? Predpokladám, že aspoň trochu áno. To preto, lebo to pre vás bolo niečo nové a neznáme. Ale posuňte sa dopredu o polroka. Bojíte sa teraz? Ani nie. Viete, čo robiť. Viete ako reagovať. Máte skúsenosti. Prečo by ste sa báli? Dôvod na to nie je. Trik je v tom, že ste to robili pravidelne a zvykli ste si na to.

Rovnaké je to aj s prezentačnými zručnosťami. Ľudia po celom svete majú strach z prezentovania pred davom pretože to buď nikdy nerobili alebo s tým majú málo skúseností. To je dôvod prečo máte z prezentovania strach aj vy.

Ak budete pravidelne trénovať svoje prezentačné zručnosti, tak si sami na sebe všimnete, že to ide a strach sa bude postupne vyparovať.

Dokonca vďaka tréningu môžete na sebe spozorovať aj fyzické zmeny. Váš postoj sa postupne stane sabaistejším, začnete pôsobiť viac uvoľnene, keď budete niečo rozprávať ľuďom.

Možno si poviete, ale ja to nemám kde trénovať.

Možnosti sú. Napríklad rečnícky klub Toastmasters. Stretáva sa pravidelne raz do týždňa a práve tam máte možnosť pravidelne trénovať.

Toastmasters je najväčšia organizácia na svete, umožňujúca tréning prezentácii pred ľuďmi. Budete tam mať možnosť týždeň čo týždeň prezentovať pred skupinou ľudí na rôzne témy a navyše dostanete aj spätnú väzbu.

Ak začnete pravidelne prezentovať, určite si všimnete, že prvýkrát budete mať obrovský strach. No druhýkrát to bude lepšie. Tretíkrát ešte lepšie. Štvrtýkrát opäť lepšie.

Ani si to neuvedomíte a zrazu z vás bude aj desaťnásobne lepší rečník. Je to podľa mňa úžasný, skutočne úžasný, pocit, keď ho zažijete na vlastnej koži.

No potrebujete to robiť pravidelne. Jednoduchšie to už byť ani nemôže.

Viem, možno to neznie ako nejaký super tajný objav. Ale funguje to.

Má to iba jeden háčil. Jednoduché to je. Ale nepovedal som ľahké.

Hľadáte niečo, čo vám dodá nekonečnú odvahu len tým, že si to prečítate. Ak ste niečo také čakali, sklamem vás. Nič také neexistuje. Zo psychologického hľadiska je to nemožné. Nedá sa to. Ak sa niečoho bojíte celé roky, strachu sa nezbavíte lusknutím prsta.

Môžete hľadať magickú pilulku, ale budete iba strácať čas. Nedokážete zvládnuť stres za okamih, ak ste ho v sebe celé roky živili. Tuku v zásobe má dosť. Treba ho vyhladovať. A to chce čas.

Áno, mohol som tú dávať pekné reči, aké to je super ľahké. Ľahké to nie je.

Riešenie síce jednoduché je. Budujte návyk. Na to nemusíte mať megamozog.

Ale urobiť to až také ľahké nemusí byť. Realita je taká, že treba niečo urobiť, pretože ten strach sám od seba neodíde. Treba mu pravidelne čeliť. Nie raz za pol roka. Nie raz za päť mesiacov a dúfať, že to stačí. Nie! Treba byť oveľa viac pravidelný. Minimálne raz za týždeň počas prvého mesiaca. A to príjemné byť nemusí.

Každý dobrý rečník niekde začínal. Začínal rovnako ako vy a má tak isto ako vy za sebou aj zlý prejav. No vybudovali si návyk. Je to skutočne z veľkej časti o zvyku. Keď si na vystupovanie pred ľuďmi zvyknete, tak sa to stane vašou súčasťou a bude to pre vás dokonca aj zaujímavé a začne vás to baviť. Budete prekvapení ako sa zmení váš hlas alebo ako sa stanete istejšími a ako zlepšíte pohľad na seba samého.

Objavte tipy, ktoré vám neprezradia ani experti
Začnite ZDARMA odoberať praktické tipy a dostanete aj EKNIHU AKO BONUS.