7 najrýchlejších spôsobov ako sa naučiť prezentovať. Čím skôr ich objavíte, tým lepšie

ako sa naučiť prezentovaťKeď sa ľudia začínajú učiť prezentovať môžu nastať dve veci.

Buď sa im prezentácia po niekoľkých pokusoch podarí alebo prezentujú niekoľko týždňov a aj tak nevidia výsledky.

Čo spôsobuje takýto rozdiel?

Ak ho budete vedieť, ušetríte si mnoho trápenia.

Samozrejme, nasledujúcich 7 rád nie sú žiadne magické pilulky, ktoré z vás z ničoho nič vykúzlia super rečníka.

Určite vám ale pomôžu urýchliť proces učenia aj dvojnásobne.

1. Toastmasters

Zlá správa je, že sa nenaučíte prezentovať len z knihy. Ešte horšia správa je, že sa to nenaučíte bez toho, aby ste pravidelne stáli pred ľuďmi. Len tak sa nenaučíte svoju nervozitu dostať pod kontrolu. Nie je to také ľahké ako sa to môže zdať v knihe.

Našťastie je tu dobrá správa. Volá sa klub Toastmasters. Už niekoľko rokov poskytujú aj na Slovensku možnosť naučiť sa prezentovať v skvelom kolektíve a podpornom prostredí. Rok som bol členom a nesmierne mi to pomohlo. Viac sa o nich môžete dozvedieť tu.

2. Čítať knihy slimačím tempom

Netreba hovoriť, že z tých menej skúsených rečníkov srší nervozita. O čom ale treba hovoriť, je vedieť, prečo ľudia vnímajú človeka ako nervózneho. To, čo si o chvíľu prečítate, vás naučí, ako toto vnímanie ovplyvniť vo váš prospech.

Jeden z dôvodov, prečo ľudia vnímajú rečníka ako nervózneho je, že hovorí rýchlo a zakoktáva sa.

Keď hovoríte rýchlo, tak tým dávate signál, že to čo hovoríte, nie je dôležité a netreba tomu venovať pozornosť. To je tá posledná vec, ktorú chcete.

Po druhé, keď sa zakoktávate, dávate tým najavo, že neviete, o čom hovoríte. Úplne ho odstrániť je priam nemožné. No vašou úlohou je znížiť počet zakoktaní na minimum. Viete prečo? Lebo keď hovoríte pomaly, tak pravdepodobnosť zakoktania sa dramaticky znižuje.

Pozrite sa na sebavedomých ľudí. Ako hovoria? Väčšinu času pomaly. Počujete u nich zakoktania? Ani veľmi nie. To preto, lebo pomalé rozprávanie to dosť znemožňuje. Ak rozprávate pomaly, tak môžete ľahšie vedome kontrolovať váš prejav.

Keď ľudia stoja pred publikom, tak majú tendenciu prvé vety zo seba doslova vytrysknúť. To spôsobuje, že skomolia niektoré slová. Začiatok a hneď urobili chybu. Na sebavedomí im takáto situácia rozhodne nepridá a od nervozity budú hovoriť rýchlo.

Tu prichádza na rad niečo, čo volám slimačie čítanie. Základná myšlienka je zobrať akúkoľvek knihu a veľmi pomaly čítať. Doslova slimačím tempom. To znamená že jedno slovo vyslovujte aj tri sekundy. Takto sa postupne naučíte spomaliť rýchlosť rozprávania pri prezentovaní. Ale to je prvý krok.

Keď sa ho naučíte vedome kontrolovať, ďalším krokom je urobiť z toho zvyk. Vždy si pred prezentáciou povedzte, že treba začať pomaly. A je to. Opakujte si to dookola. Toto zvýši šance, že začnete plynulo.

Po čase sa z toho pre vás stane samozrejmosť a uvidíte výrazné zlepšenie.

3. Mať mentora/mentorov

Ako by sa vám páčilo získať schopnosti, vďaka ktorým by ste ako rečník napredovali míľovými krokmi? Určite by to bolo skvelé. Preto jeden z najrýchlejších spôsobov ako sa niečo naučiť je mať mentora.

A ešte lepšie je mať mentora, ktorý prešiel tým istým, čo vy a vie vám povedať presne krok za krokom, čo robiť.

Aby ste vaše vzdelávanie ešte urýchlili, nemusíte sa uspokojiť s jedným mentorom. Majte ich viac. Dvoch aj troch. Viac mentorov sa oplatí mať preto, lebo vám vedia poskytnúť viac pohľadov na jednu vec. Ale to nie je všetko. Chcete z mentoringu ešte viac?

Nájdite si takých mentorov, ktorí sa špecializujú na jednu oblasť. Vďaka tomu budete schopní prispôsobiť svoju prezentáciu rôznym situáciám a skombinovať techniky z rôznych oblastí pre ešte väčšiu účinnosť.

4. Čítať knihy o prezentovaní (ale len dobré)

Ale čo ak nemáte luxus, ktorý vám ponúka mentoring?

V takom prípade mentora treba nahradiť knihou. Ale nie len tak nejakou. V úplne prvom článku ste sa mohli dočítať, že na Slovensku je dostupných viac ako 40 kníh o prezentovaní. Lenže väčšina z nich za veľa nestojí.

Nehovorím, že tí autori nevedia prezentovať. To určite vedia. S istotou môžem povedať, že aj lepšie ako ja. Spochybňujem ale ich schopnosť vás to naučiť. Všeobecné teórie bez príkladov a rady typu „snažte sa upokojiť a myslite na to, ako vám to vyšlo“ nefungujú. Mám to overené na sebe.

Takže namiesto toho, aby ste sa prehrabávali tými zbytočnými knihami, dám vám zoznam tých najlepších, ktoré sú u nás dostupné. Nájdete v nich aj konkrétne rady a príklady, ktoré sú overené a fungujú.

Carmine Gallo napísal knihu Tajemství skvělých prezentací Steva Jobse. Táto kniha je čistá prax. Analýza jedného z najlepších rečníkov v biznise, Steva Jobsa. Odkrýva jeho techniky a na konkrétnych príkladoch uvidíte presne, čo robiť. Neoceniteľný zdroj informácií a povinné čítanie pre každého, kto sa chce naučiť dobre prezentovať.

Od Romana Brauna Umění rétoriky. Toto bola jedna z prvých kníh, ktorú som o prezentovaní čítal. A dnes si stále myslím, že patrí k špičke kníh, aké o prezentovaní sú. Obsahuje nielen príklady ako na to, ale aj zlé príklady, ako to nerobiť. Veľmi užitočná kniha.

Aristoteles a jeho Rétorika. Je to dosť náročná kniha písaná úplne iným štýlom, ako sme dnes zvyknutí. No druhá časť tejto knihy je na nezaplatenie. Obsahuje psychologické princípy, pomocou ktorých sa naučíte ako vzbudiť emócie v publiku. Svojím obsahom zatieni aj po viac ako 2000 rokoch od svojho napísania nejednu modernú knihu o rétorike.

Tieto by vám pre začiatok mali stačiť.

5. Analyzovať dobrých rečníkov

Prečítali ste si, že je dobré ísť do klubu Toastmasters. Je dobré mať mentora. Poznáte tri knihy, ktoré vás naučia skvele prezentovať. Čo môžete urobiť, aby ste posunuli svoje prezentácie na ešte vyššiu úroveň? Odpoveď je analyzovať profesionálnych rečníkov, ktorí sa vďaka prezentovaniu prepracovali vysoko. Sledujte, čo robia, aké slová volia, ako argumentujú…

Jedno varovanie: ak ste to doteraz nerobili, po prvýkrát to bude pre vás nudné a zdĺhavé, kým sa naučíte spozorovať rôzne princípy v praxi. No úroda, ktorá vzíde z vášho úsilia bude stáť za to.

Ak sa chcete inšpirovať nejakými ukážkami, pozrite si napríklad analýzu volebného spotu Róberta Fica alebo ako sa brániť sugestívnym otázkam v diskusii.

6. Improvizovať na akúkoľvek tému 2 minúty

Túto metódu môžete robiť aj doma, keď ste sami. Ak doma niekoho máte, tak ho poproste, aby vám robil publikum. Takto budete trochu viac nervózni a bude to simulovať reálnu situáciu. Ide o improvizovanie na čokoľvek počas 2 minút.

Čo bude vašou úlohou?

Hovorte čokoľvek, čo vám napadne. Je úplne jedno, čo to bude. Nemusí to mať hlavu a pätu. Nemusí to mať štruktúru. Úlohou je hovoriť plynulo a bez zbytočných slov približne 2 minúty. Takto sa naučíte hovoriť bez zakoktaní.

To je prvá možnosť. Aká je druhá?

Ak budete mať predošlého cvičenia po krk, tak ho spojte s pomalým čítaním knihy. Prečítajte si napríklad jednu A4 textu. Potom o tom bez prípravy hovorte. Úlohou je opäť byť plynulý a vyhnúť sa zakoktaniam či zbytočným slovám.

7. Spätná väzba

Viete, čo sa stane, ak urobíte chybu o ktorej neviete, že to bola chyba? Nabudúce ju znovu zopakujete. A potom ešte raz až z toho vznikne zlý návyk.

Dôvod, prečo sa ľudia len pomaly zlepšujú v prezentovaní je ten, že im nikto nepovie, kde urobili chybu.

No zlý návyk sa najľahšie odstráni ešte na začiatku. To sa dá urobiť spätnou väzbou, pretože tá vám hneď povie, čo bolo dobre a čo bolo zle.

Ako spätná väzba vyzerá? Jednou možnosťou je, že vám niekto povie svoj názor na vašu prezentáciu. Dôležité je, aby k tomu pribalil aj nejaké odporúčanie. Ak by vám povedal, že ste neboli uvoľnení a odporúča vám uvoľniť sa, to vám nepomôže, ak vôbec nepovie, ako to urobiť.

Alebo je tu jeden spôsob (a v kombinácii s mentoringom je takáto spätná väzba priam neprekonateľná).

Nahrajte sa na video. Pozrite si ho a hneď sami uvidíte, čo ste robili dobre a ako ste pôsobili na ľudí. Uvidíte svoju reč tela. Zistíte, či ste hovorili rýchlo. Zistíte, ako často ste používali zbytočné slová. Vidieť sa na videu je užitočné, pretože video je objektívne. Nič neprikrášľuje. Kamarát vám môže povedať, že to bolo super, aby vás neurazil. No ak ste niekde urobili chybu, video vám to ukáže. Ak to bolo výborné, tak to uvidíte.

A teraz k tomu, ako to skombinovať s mentoringom. Ak ste si našli mentora, ukážte mu svoju prezentáciu na videu a on na základe svojich skúsenosti bude vedieť postrehnúť veci, ktoré ste si ani sami možno nevšimli. Vidíte tú účinnosť v tomto spôsobe? Je naozaj veľká.

Ale kde zobrať video svojej prezentácie a ešte nebodaj aj mentora, ktorý by sa na to pozrel?

Pamätáte si na klub Toastmasters? Tam si mentora môžete vybrať. A každá vaša prezentácia je nahrávaná na video, aby ste videli, ako vám to ide.

Bonusový tip: Vylepšite svoje kreatívne myslenie

Stačí sa pozrieť na tie najlepšie prezentácie a všimnete si jednu vec. Ich vytvorenie si vyžadovalo riadnu dávku tvorivosti. Dať dokopy správne slová, štruktúru, vymyslieť, ako to podať. Je to doslova ako vymyslieť choreografiu tanca. Akurát pri prezentovaní dávate dokopy myšlienky, reč tela, gestá, svoj hlas, prípadne pomôcky na znázornenie. Pozrite si napríklad túto prezentáciu.

Bezpochýb, kreativita pri jej tvorbe zohrávala kľúčovú úlohu.

Toto bolo 7+1 najrýchlejších spôsobov ako sa naučiť skvele prezentovať. Ktorý vyskúšate ako prvý?

Ak poznáte niekoho, kto prezentuje a chce sa v tom zlepšiť, povedzte mu o tomto článku.

A ak ešte neodoberáte naše články, prihláste sa emailom. Je to zdarma.

Objavte tipy, ktoré vám neprezradia ani experti
Začnite ZDARMA odoberať praktické tipy a dostanete aj EKNIHU AKO BONUS.